czwartek, 21 lutego 2013

091 - "Ant" #12 (kontrowersje)

Ant, to superbohaterka stworzona przez Mario Gully'ego, która zadebiutowała na łamach własnej serii dzięki wydawnictwu Arcana Studio w 2004 roku. Po sukcesie 4-częściowej serii, bohaterkę przygarnęło Image Comics i tam ukazało się jedenaście numerów jej solowych przygód, podczas których spotkała m.in. Dragona czy Spawna. Następnie w 2008 roku Gully przeniósł się do wydawnictwa Big City Comics gdzie ukazały się trzy (z sześciu) numery trzeciej odsłony serii. I na kilka następnych lat słuch o tej bohaterce zaginął.

I wtedy do akcji wkroczył Erik Larsen, który odkupił od twórcy Ant prawa do postaci i postanowił zabrać się za jej przygody w czwartej odsłonie serii (prawdopodobnie pojawi się ona w tym roku). Ale zanim do tego miało dojść, to miał się ukazać numer dwunasty, zamykający wątki z czasów gdy Ant hasała po uniwersum Image. Numer, do którego grafikę miał zrobić... Mario Gully.

Jak pokazują jednak wydarzenia z ostatnich dni do niczego takiego nie dojdzie. Wszystko poszło o pierwszą stronę z #12, której szkic Gully zaprezentował na swoim facebooku. A konkretnie o kadr drugi, który zdaniem Erika sprawiłby, że z komiksu przeznaczonego dla wszystkich, numer ten trafiłby na półkę z komiksami tylko dla dorosłych czytelników. Dodatkową kwestią był fakt, że Gully nie trzymał się scenariusza i po swojemu przerobił scenę walki (jak później tłumaczył, zrobił tak, bo jako twórca najlepiej czuje swoją postać). Panowie wymienili się uprzejmościami i skończyło się na tym, że #12 nie powstanie. A już na pewno nie z grafiką Mario (który i tak do tej pory narysował tylko tę jedną stronę). Obrażony twórca postaci ANT odgraża się, że niebawem wypuści coś nowego, co będzie w 100% stworzone tylko przez jego osobę, natomiast Erik spokojnie zaczyna prace nad swoją serią z przygodami bohaterki (zarówno jako scenarzysta, jak i rysownik), przy której wykorzysta scenariusz i storyboardy z numeru 12.

Dla porównania storyboard Larsena, oraz zdjęcie tej samej strony w wykonaniu Mario Gully'ego:
Na koniec mój ulubiony fragment z facebookowej dyskusji Mario, Erika i fanów - dotyczący drugiego kadru:
Mario Giully: Who in here don't eat pussy? Honestly..RAISE YOUR HANDS IF YOU EAT PUSSY!! We all do. If you don't either are a lie or pussyless.

2 komentarze:

  1. "I wtedy do akcji wkroczył Erik Larsen, który odkupił od twórcy Ana prawa do postaci"

    Anta chyba?

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna sprawa - niereformowalny redaktor Oleksak wytyka literówkę, a sam trzepie je w każdym swoim tekście :) Doskonałe :)

    OdpowiedzUsuń